Samotny powrót do domu nocą to dla wielu kobiet źródło stresu i niepokoju. Poczucie bezpieczeństwa wśród kobiet w Polsce wciąż pozostaje problemem wymagającym uwagi. Uczennice warszawskich liceów postanowiły działać – ich kampania ma zwiększyć świadomość i pomóc kobietom czuć się pewniej.
Kampania społeczna została stworzona przez sześć uczennic warszawskich liceów: Celinę Spiechowicz, Marcelinę Laskowską, Noemi Stankowską, Lenę Modzelewską, Kornelię Słobosz oraz Polę Skwierczyńską. Celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dziewcząt i kobiet oraz edukację w zakresie unikania zagrożeń.
Porozmawialiśmy z twórczyniami kampanii, aby dowiedzieć się więcej szczegółów na jej temat:
Kampania porusza problem przemocy seksualnej wobec kobiet, szczególnie w przestrzeni publicznej. To wciąż aktualny i bliski wielu Polkom temat. Jej twórczynie chcą edukować, jak unikać zagrożeń, jak reagować jako świadek oraz co zrobić, by powrót do domu był bezpieczniejszy.
Dane mówią same za siebie – według badań Ipsos w marcu 2021 roku aż 87% Polek boi się i unika powrotów do domu późnym wieczorem i w nocy, a 84% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. Te liczby jasno pokazują skalę problemu.
Zobacz też: O prawie rodzinnym na WPiA – relacja z konferencji
„Zwolnieni z Teorii”
Projekt powstaje w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” – inicjatywy, która pozwala młodym ludziom realizować własne projekty społeczne i zdobywać cenne doświadczenie na rynku pracy. Zapytaliśmy organizatorki, co skłoniło je do udziału w tym przedsięwzięciu.
Kulisy kampanii: przygotowania, działania, przekaz
Na profilach kampanii w mediach społecznościowych poruszane są tematy takie jak przemoc ze względu na płeć, zasady bezpiecznego podróżowania nocą, catcalling, sposoby zapobiegania podaniu tzw. pigułki gwałtu oraz reakcje w sytuacjach podejrzenia zagrożenia czy dostępne formy pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Twórczynie kampanii opowiedziały o pierwszych reakcjach oraz zmianach, które chcą zobaczyć w świadomości społecznej:
Zapytaliśmy także o wskazówki, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas nocnych powrotów do domu:
Ważne jest, aby w miarę możliwości unikać samotnych powrotów, a jeśli to niemożliwe, upewnić się, że bliska osoba zna naszą lokalizację. Korzystając z usług takich jak Uber, warto wysłać znajomym dane przewoźnika. Należy wybierać dobrze oświetlone ulice, zrezygnować ze słuchania muzyki na słuchawkach, aby zachować pełną czujność, oraz pamiętać o naładowanym telefonie.