Jesteś osobą, której bliski jest temat szeroko rozumianej niepełnosprawności? Widzisz potrzebę zmian związanych z tym tematem w obrębie UMK? Nowy projekt „Wszyscy Jedziemy na Jednym Wózku” czeka na ciebie!
WJnJW jest cyklem spotkań przeznaczonym dla osób ze środowiska uniwersyteckiego, zarówno studiujących, jak i pracujących w strukturach naszej Uczelni. Celem projektu jest poszerzanie świadomości na temat potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z ich codziennym życiem.
Jak zaznaczają organizatorzy, nie jest to typowa grupa wsparcia, lecz otwarta przestrzeń do wspólnej dyskusji. W projekcie biorą udział osoby, które osobiście borykają się z trudnościami i ograniczeniami, lecz również ci, którzy nie chcą pozostawać obojętni na indywidualne potrzeby drugiego człowieka.

Wymiana myśli na spotkaniach prowadzona jest w formie swobodnej rozmowy z dużą dozą dystansu wobec problemów. Jednym z głównych zamierzeń projektu jest pozbycie się otoczki tabu, z którą często związany jest temat niepełnosprawności. Nie brakuje również przyjaznej, bezpośredniej atmosfery. Jedyne co musi zabrać ze sobą każdy uczestnik to pozytywne i empatyczne nastawienie.
Działalność projektu skupia się na walce z wykluczeniem osób niepełnosprawnych oraz likwidacji barier utrudniających codzienne funkcjonowanie. Duży nacisk kładziony jest na uwzględnienie wszelkiego rodzaju niepełnosprawności: zarówno widocznych, jak i ukrytych. Krokiem w celu wywarcia realnego wpływu na sytuację jest również zapraszanie na spotkania reprezentantów władz uczelni.
Zobacz też: Sianie, bębny i zupa w KOI

Poprosiliśmy główną koordynatorkę projektu, mgr Justynę Mindak o kilka słów o inicjatywie:
Spotkania odbywają się co miesiąc w budynku „Współpraca” na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Termin ustalany jest zazwyczaj na wcześniejszych spotkaniach, lecz informacje o nadchodzących wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej oraz profilu facebookowym KOI.
[Fot.: KOI UMK]