PROJEKTOR to program społeczny, w którym studenci realizują projekty edukacyjne w małych miejscowościach, aby zachęcić najmłodszych do dalszego rozwoju. Wolontariusze pokazują im jak ciekawa może być nauka i sztuka, i że warto mieć różne zainteresowania i dbać o swój rozwój. Wolontariat to również ciekawy sposób na aktywne spędzenie wakacji.
Czym jest program i jakie korzyści może przynieść uczestnikom mówi koordynator regionalny Wojciech Nędza.
Wojciech Nędza: „Nasz wolontariat jest oparty na kompetencjach. Wchodzimy już z jakimiś kompetencjami, ale też się dużo uczymy i to nam sprawia satysfakcję”
Umiejętność pracy w grupie, sprawdzenie się jako lider, opanowanie sztuki wystąpień publicznych i inwestycja w swoją przyszłość – tak wolontariat charakteryzuje Fundacja Rozwoju Wolontariatu, prowadząca skierowany do studentów program Projektor. Jakie jeszcze korzyści może przynieść uczestnictwo w programie?
Studenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z realizacją swoich projektów. Fundacja Rozwoju Wolontariatu zapewnia szkolenia, ubezpieczenie, zwrot kosztów przejazdu i zakupu materiałów dydaktycznych. Kontakty między studentami, szkołą i organizatorami odbywają się za pomocą strony internetowej oraz bezpłatnej infolinii.
Wojciech Nędza ostrzega jednak, że wolontariat może być uzależniający.
Ciekawa jest historia powstania programu. Zaczęło się od „Zielonej Akcji” i braku wiary w dzisiejszą młodzież.
O swoim projekcie opowiadają studenci z Koła Naukowego Fizyków przy Politechnice Warszawskiej.
W dotychczasowych edycjach programu od 2003 roku przeprowadzono ponad 20tys. projektów edukacyjnych w szkołach w całej Polsce. Wzięło w nich udział ponad 7tys. studentów-wolontariuszy. Program PROJEKTOR wsparli dwaj byli premierzy: prof. Jerzy Buzek i prof. Marek Belka, którzy również jako wolontariusze prowadzili zajęcia dla młodzieży szkolnej.