Siedmiu rektorów uczelni regionu i osiemnastu ekspertów zostało doradcami Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu wdrażania innowacyjności i współpracy pomiędzy nauką i biznesem.
To pierwsze posiedzenie w takim składzie. Spotkaniu przewodniczył prof. Bogusław Buszewski, pełnomocnik ds. nauki i wdrożeń marszałka województwa, na co dzień chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – To bardzo ważne, żeby połączyć działalność różnych zespołów na zasadzie interdyscyplinarności dla uzyskania jak najlepszych efektów– podkreśla prof. Buszewski.
Głos zabrali także przedstawiciele Kolegium Rektorów, w tym rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, który przyznał, że w obecnej, trudnej sytuacji finansowej, nie będzie możliwy udział w projektach wymagających współfinansowania ze strony uczelni.
Rektor UMK twierdzi jednak, że wartością dodaną do nowej struktury będzie wiedza i doświadczenie toruńskich naukowców, którzy na przestrzeni ostatnich 60 lat wypracowali mechanizmy pozyskiwania grantów i adaptacji efektywnych rozwiązań dla gospodarki.
Z kolei dr. inż. Ewa Rybińska, prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, zwróciła uwagę na brak wiedzy wśród przedsiębiorców, w jaki sposób korzystać z doświadczeń naukowców.
Nie zabrakło również głosów, że studenci nie są przygotowani do wypełniania obowiązków pracownika w innowacyjnej firmie. Maciej Grześkowiak, z firmy PESA Bydgoszcz, przedstawił przykład nielicznych studentów z dobrym CV, o których rywalizują poszczególne wewnętrzne działy badawcze.
Spotkanie podczas którego wręczono nominacje dla doradców z Kolegium Rektorskiego i Eksperckiego stanowi początek regularnych spotkań mających na celu zwiększenie innowacyjności województwa kujawsko-pomorskiego.
Zdjęcie: Bartosz Chodorowski