Kolejnym gościem festiwalu „Media i Sztuka” był Marcin Kącki. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” ujawnił w 2003 roku sprawę molestowania seksualnego chórzystów przez Wojciecha Kroloppa, a trzy lata później opublikował artykuł „Praca za seks w Samoobronie”.
Spotkanie poprowadzili Michał Ogórek i Cezary Łazarewicz. W znacznej mierze dotyczyło osoby Andrzeja Leppera i Samoobrony. Marcin Kącki, nie tylko, przedstawił kulisy powstania artykułu o molestowaniu w Samoobronie, ale również płacenia za podpisy przez Renatę Beger.
„Lepperiada” Kąckiego
Dziennikarz „Gazety Wyborczej” jest autorem książki „Lepperiada”. Jak powiedział w rozmowie z „Radiem Sfera” powodem jej powstania była chęć wypełnienia luki w wiedzy jego studentów o Samoobronie. – Inspiracją byli też studenci, z którymi mam zajęcia w Poznaniu. Zauważyłem, że 19- i 20-latkowie nie wiedzieli kim jest Renata Beger – wyjaśnia Kącki.
Cezary Łazarewicz, współprowadzący spotkanie z Marcinem Kąckim, stwierdził, że dziennikarz przyczynił się do upadku Samoobrony. – Dziennikarz nigdy nie może przyczynić się upadku polityka – stwierdza Kącki w rozmowie z „Radiem Sfera”. – Podnieśliśmy tę kurtynę. Pokazaliśmy świat polityki taki jaki jest, to ludzie zdecydowali – dodał.
Seksafera i Aneta Krawczyk
Jednym z poruszonych tematów była także sprawa seksafery w Samoobronie. Marcin Kącki przyznał, że nie przewidział zachowania Andrzeja Leppera i Samoobrony w stosunku do Anety Krawczyk. – Nie zdawałem sobie sprawy, że Andrzej Lepper i Samoobrona dokonają upokorzenia Anety Krawczyk. To znaczy, że wystawią ją celowo – powiedział Kącki.
Kącki: „Wzięliśmy Leppera za poważnie”
Marcin Kącki w rozmowie z „Radiem Sfera” przyznał, że Andrzej Lepper był człowiekiem, którego media potraktowały bardzo poważnie, a przez mieszkańców swojego regionu był traktowany pobłażliwie.
Obecnie w festiwalowym namiocie trwa dyskusja „Czy radio przetrwa?”. Biorą w niej udział Marek Niedźwiecki, Paweł Sito, Jan Wróbel. Relacja z dyskusji wkrótce w naszym serwisie.