UMK podpisało porozumienie w sprawie wspólnej oferty na zakup energii elektrycznej. Głównym celem jest obniżenie kosztów. To jednak nie jedyny sposób na oszczędności. Od stycznia wydziały będą płaciły za prąd.
Współpraca szansą na korzystniejsze oferty
Porozumienie zawarły: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia, Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska. W ramach współpracy zostanie ogłoszony przetarg na dostawcę energii elektrycznej w 2014 roku. Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn podkreślił, że inne uczelnie także są zainteresowane dołączeniem do porozumienia w przyszłości, jednak nie mają jeszcze odpowiednich możliwości technicznych rozliczania zużytej energii.
Ubiegłoroczne porozumienie z Gminą Miasta Toruń pozwoliło zaoszczędzić 1 mln zł. Prof. Tretyn liczy na to, że tegoroczny przetarg umożliwi jeszcze większe oszczędności, mające zrekompensować wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną za sprawą oddanych do użytku uczelnianych obiektów.
Dziekani zapłacą za prąd
Przypomnijmy, że UMK przewiduje na ten rok deficyt budżetowy w wysokości 15 mln zł. Zapytaliśmy Rektora, czy w najbliższym czasie pojawią się także instrukcje mające na celu ograniczenie zużycia energii w uczelni.
Umowa to wstęp do dalszej współpracy
Możliwość uzyskania lepszej ceny energii elektrycznej to nie wszystko, zauważa Prorektor Politechniki Gdańskiej, prof. Kazimierz Jakubiuk. Według niego bliższe poznanie różnych instytucji i uczelni może przynieść w przyszłości także inne korzyści.
Przetarg na dostawcę energii elektrycznej zostanie rozstrzygnięty w okolicach września. Możliwość wyboru operatora jest prawem każdego odbiorcy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki.
Zdjęcie: www.sxc.hu