Pierwsze Biuro Karier w Polsce powstało przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 1993 roku. Przez trzy lata była to jedyna tego typu instytucja w kraju, wspierająca wejście absolwentów uczelni na rynek pracy.
– Najlepszą atmosferę do utworzenia biura karier John Franks z Uniwersytetu w Hull, znalazł w Toruniu. To tutaj, na uniwersytecie były najbardziej sprzyjające władze, a także władze Wojewódzkiego Urzędu Pracy, wówczas także nowej instytucji – wspomina początki Ewa Banaszak, kierownik Biura Karier UMK.
Do 1996 roku toruńskie Biuro Karier było jedyną tego typu instytucją w Polsce. Głównym celem działalności Biur jest wsparcie procesu wejścia absolwentów uczelni na rynek pracy. W trakcie studiów jednostki organizują spotkania z doradcami zawodowymi, organizują różnorodne szkolenia, dzięki którym studenci nabywają umiejętności potrzebne na rynku pracy. – Pewne schematy postępowania, na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy przygotowania dokumentów aplikacyjnych tego w programie studiów nie ma. Tą część zagospodarowują Biura Karier i taką pomocą służą studentom – twierdzi Małgorzata Pastuszka z Biura Karier przy Politechnice Wrocławskiej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: UMK pionierem Biur Karier w Polsce
Z okazji dwudziestolecia działalności Biura Karier przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zorganizowano konferencję i warsztaty dla pracowników Biur Karier z całej Polski. Obecnie w Polsce działa ponad 100 Biur Karier. Podczas konferencji poruszano zagadnienia związane z prezentację historii Biura Karier UMK w słowach i obrazach, działań biur karier wobec zmian w szkolnictwie wyższym, przedstawienie pracy osób z wyższym wykształceniem oraz jakie wyzwania może przynieść następne 20 lat.
– Jubileusz to także okazja do spotkania z osobami, które są przyjaciółmi i, dzięki którym Biuro istnieje – podkreśla Ewa Banaszak.
Na czwartkowym spotkaniu były obecne praktykantki Biura Karier UMK. – Pracowałam w Informatorium, więc miałam największy kontakt ze studentami – wspomina Anna Skiba.
Małgorzata Pastuszka z Biura Karier Politechniki Wrocławskiej zauważa, że coraz więcej pracodawców dostrzega działalność tych jednostek w uczelniach.
Aby praca pracowników Biur Karier była bardziej efektywna i przydatna studentom w ramach jubileuszu przygotowano specjalne warsztaty dla pracowników Biur.
W trakcie części warsztatowej odbędą się ćwiczenia praktyczne, w którym nacisk zostanie położony na model kompetencji do rozwoju zawodowego. Pracownicy będą ćwiczyć działania w obszarze trzech kompetencji: komunikatywności, kreatywności i pracy zespołowej. Pracownicy biur z Torunia i Katowic przedstawią wyniki badań losów absolwentów, a także zostanie zaprezentowany serwis biurokarier.edu.pl.
Współpraca: Emilia Kornatowska (DiKS, II rok)