Scrapbooking to popularna w Stanach Zjednoczonych metoda zdobienia albumów ze zdjęciami. W tego typu albumach na jednej karcie zwykle umieszcza się jedną fotografię, którą następnie ozdabia się tworząc komplementarny do zdjęcia układ. W tej technice można korzystać z wielu materiałów do ozdabiania kart – mogą to być naklejki, tekturki, sztuczne kwiaty czy kolorowa taśma klejąca.
Wystarczy papier o wyższej gramaturze niż ten używany do wydruków komputerowych, jakaś tektura na okładki i papier ozdobny. Kolorowe karty wewnątrz albumu możemy wykonać z papieru do scrapbookingu, użyć kolorowego brystolu, lub wydrukować własny wzór na bloku technicznym. Album można zbindować, użyć dziurkacza i segregatora albo skleić grzbiet.
Po kilku latach scrapbooking ewoluował i pojawiły się ciekawe, nowe techniki. Pojawiły się albumy, które mniej mają przypominać te ze zdjęciami, a skupiać się raczej na przechowywaniu pamiątek. Karty z kolorowego papieru do scrapbookingu można zapełniać biletami, pocztówkami, ulotkami lub innego rodzaju pamiątkami zebranymi podczas wakacji, czy zwykłego dnia. Tego typu albumy określa się mianem smashbooka, które swoją nazwę wzięły od dedykowanego do tej techniki notesu stworzonego przez firmę produkującą m.in. papier do scrapbookingu. Inną wariacją na temat albumów do scrapbookingu jest zapełnianie notesów różnymi rzeczami, które możemy znaleźć wokół siebie, jak etykietki z ulubionych produktów spożywczych czy metki od ubrań. W takim wypadku tworzymy coś, co okresla się niezbyt wdzięcznym mianem śmieciowego pamiętnika (z angielskiego junk journal). Kolejna technika scrapbookingu to tzw. Project life, w którym wykorzystuje się specjalne koszulki ochronne. Koszulki podzielone są na mniejsze sekcje, które zapełnić można zdjęciami małego formatu oraz przygotowanymi kartami, na których zamieścić można krótki tekst odnoszący się do umieszczonych w układzie zdjęć.
Gotowe materiały do wykonania różnych typów albumów potrafią być dosyć drogie, jednak w łatwy sposób można wykonać je samodzielnie. Do stworzenia własnego smashbooka wystarczy papier o wyższej gramaturze niż ten używany do wydruków komputerowych, jakaś tektura na okładki i papier ozdobny. Kolorowe karty wewnątrz albumu możemy wykonać z papieru do scrapbookingu, użyć kolorowego brystolu, lub wydrukować własny wzór na bloku technicznym. Album można zbindować, użyć dziurkacza i segregatora albo skleić grzbiet. W przypadku używania koszulek ochronnych wystarczy kupić koszulki i segregator, a następnie przy pomocy maszyny do szycia albo igły i nitki podzielić ją na mniejsze sekcje.
Niezależnie od wybranej techniki, własnoręcznie wykonany scrapbook to duża satysfakcja. Może posłużyć za album na pamiątki rodzinne lub stać się prezentem dla najbliższych. Pracy nie ma przy nim aż tak dużo, dlatego łapcie za papier, nożyczki i klej. Kolejny pomysł na własnoręczne arcydzieło już za tydzień.
grafika: sxc.hu