Festiwal „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, teatrami, ośrodkami akademickimi, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” czyli organizacje, które patrzą władzy na ręce i „watch docs” – oglądaj filmy dokumentalne.
Festiwal nieustannie się rozwija i, jak na objazdową imprezę przystało, odwiedza coraz więcej miast. Organizatorzy w poszczególnych miastach wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Opracowują także własne programy licznych imprez towarzyszących takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, wystawy, koncerty czy spektakle. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Festiwal pomyślany jest jako formuła edukacji publicznej przy użyciu atrakcyjnego medium jakim jest film, jednak w jego ramach rzadko prezentowane są filmy edukacyjne. Zadaniem festiwalu jest zwrócenie uwagi na problem poszanowania praw człowieka.
W Toruniu festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy we współpracy z kinem studenckim Niebieski Kocyk, Kołem Naukowym Historii Myśli Politycznej i Dyplomacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa.
zdjęcie: Watch Docs 2014