Papierowy dokument do lamusa. Od długiego czasu rozmaite instytucje starają się zrezygnować z dokumentów drukowanych na rzecz elektronicznych. Jednak w niektórych aspektach papier okazuje się niezastąpiony. Zagadnienie przyszłości dokumentu papierowego poruszane było na Wiosennych Spotkaniach Archiwalnych.
„Dziś i jutro dokumentacji elektronicznej w instytucji” – taki temat miała tegoroczna odsłona projektu Wiosenne Spotkania Archiwalne. Spotkanie to odbyło się na terenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika już po raz piąty. Uczestnicy zasiadający w salach Collegium Humanisticum debatowali nad tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola archiwów oraz jaki los czeka je w przyszłości. Czy dokumenty w wersji papierowej nadal mają szanse na przetrwanie? Okazuje się że tak. – Dokumentacja papierowa zostanie – twierdzi Halina Robótka, kierownik Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej.
„Często wielcy profesorowie stają się dla nas tacy bliscy, tacy nasi. Koledzy wręcz z podwórka.” – dr Marlena Jabłońska
Okazuje się, że archiwa, zazwyczaj kojarzące się z nudą i kurzem, to tak naprawdę cenne źródła informacji. A dostęp do nich wcale nie jest tak trudny, jak może się wydawać. – Każda osoba na świecie, z jakiegokolwiek powodu, zawsze może pójść do archiwum i skorzystać z zasobu tego archiwum – zapewnia dr Marlena Jabłońska.
Partnerem Wiosennych Spotkań Archiwalnych jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji a swoim patronatem objął je Prezydent Miasta Torunia.
Materiał Magdaleny Olbryś.
Źródło zdjęcia: www.learnitanytime.com