Statki kosmiczne, kłopoty z prawem, odrobina humoru, a to wszystko w lekko kowbojskim stylu. Czy potrzeba czegoś więcej, by stworzyć przyjemną historię przygodową z sci-fi w tle?
Wszystko zaczyna się na polu bitewnym około 2517 roku. Już w pierwszych momentach poznajemy głównego bohatera, Malcolma Reynoldsa oraz jego kompankę, Zoë Washburne, która zostaje później jego podporucznikiem. Następna scena obrazuje, jak po przegranej walce potoczyły się losy bohaterów. Razem z niewielka ekipą: pilotem i mężem Zoë, Hoban Washburnem, Jayne Cobbem oraz mechanikiem Kaywinnit, Lee Frye podróżuje po galaktyce przemycając towar oraz transportując podróżników. Pewnego razu z jednej z przystani zabierają ze sobą pasażerów, którzy, jak szybko się dowiadujemy, zostają z naszą początkową czwórką na dłużej. Poznajemy wielebnego Booka, młodego doktora Simona Tama, „ambasadorkę” Inara’e Serra oraz siostrę doktora, River. W świecie rządzonym przez reżim Alliance’u, gdzie wszystkie sprawy załatwia się w kowbojskim stylu, kapitan Reynolds boryka się z problemami swoich ludzi, uciekając przed władzami.
Chociaż serial nie utrzymał się długo na antenie, a jego producent, stacja FOX, zakończyła nagrywanie po jedynie 14 odcinkach, ma on niezwykle silną grupę fanów, których ciągle przybywa. Produkcja trwająca od 2002 do 2003 roku nie uszła uwadze krytyków i publiczności. Przerwany serial zebrał na swoim koncie 4 nagrody oraz 7 nominacji. Zwyciężyła między innymi za rolę męską Cinescape Genre Face of the Future Award (2003) oraz Primetime Emmy (2003) za efekty specjalne serii telewizyjnej. O sukcesie może również świadczyć fakt nakręcenia pełnometrażowego filmu Serenity oraz stworzenie cyklu komiksów Serenity tworzonych przez wydawnictwo Dark Horse.
Mówiąc o sukcesie nie należy ominąć związanych z Firefly ludzi. Pojawiają się tu dwa dobrze znane nazwiska, jedno twórcy serialu Firefly, teraz znanemu jako reżyser Avengersów oraz twórca Buffy: Postrachu wampirów, Joss Whedon. Z aktorów na ekranie możemy zobaczyć Nathana Filliona, znanego obecnie głównie ze swojej roli w innym serialu –Castle. Pojawia się tu również Mark Sheppard znany z roli Crawleya z serialu Supernatural. W rolach głównych obok Filliona zobaczymy również grającą w serii W garniturach Ginę Torres oraz Summer Glau, która wystąpiła między innymi w Terminatorze: Kronikach Sary Connor.
Ścieżka dźwiękowa piękne pokazuje główne założenia serialu. Znajdziemy tu zarówno powolne, dość mroczne kawałki, jak również typowo westernowe dźwięki. Oczywiście nie zabraknie tu również brzmień w stylu bardziej eksperymentalnym. Greg Edmonson, twórca muzyki znany może być między innymi ze ścieżki dźwiękowej serii gry Uncharted oraz wielu seriali, między innymi Cop Rock czy Tequila i Bonetti.
Firefly to na pewno jedna z niewielu pozycji, które pomimo nagłego zakończenia produkcji, można polecić każdemu. Pomimo jedynie 14 odcinków dostarczy nam ona sporo rozrywki, a im bliżej końca tym bardziej będzie trzymała nas w napięciu. I chociaż raczej nigdy nie doczekamy się telewizyjnego zakończenia serialu, rekompensatą niech będą komiksy, gry oraz pełnometrażowy film Serenity.