Znamy zespoły, które zagrają w ramach Koncertowej Fali w semestrze letnim.
Spośród nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy dwa zespoły. Wcześniej do współpracy zaprosiliśmy grupę C T- Tones i Gribojedow. W sumie na scenie Od Nowy zagrają:
C T – Tones
CT-Tones jest kontynuacją muzycznej drogi powstałej w latach 90tych grupy SKAPOINT. Każdy kawałek to ogromna dawka żywych, melodyjnych i wpadających w ucho dźwięków. CT-Tones zagrali z wieloma zespołami (m.in. zagraniczne: The Offenders, Les Ejectes, Dr. Ring Ding, czy polskie: Cała Góra Barwinków, The Bartenders, Paraliż Band, Luxtorpeda). Zespół miał również okazję dwukrotnie gościć na największym polskim festiwalu muzyki reggae w Ostródzie. Aktualnie, małymi krokami, grupa dąży do powstania debiutanckiego albumu.
Zespól zagra pierwszy koncert w nowym składzie – wokal Natalia Bassak i perkusja Jacek Wilczyński, gościnie wystąpi poprzednia wokalistka Viki (Wiktoria Gołuńska) oraz oczywiście pozostali muzycy.
Gribojedow to grupa efemeryczna. Pojawia się na scenach Torunia od prawie 12 lat, ciągle zmieniając składy, pomysły i wizerunek. Wciąż w pół kroku pomiędzy debiutem a rutyną, pomiędzy undergrundem i „lokalną gwiazdą”. W historii zespołu były lata „etniczne”, ” freejazowe”, „elektroniczne” a wreszcie „piosenkowe”. Zawsze trochę po swojemu, trochę pod prąd, trochę „dziwnie”.
Zespół powstał w 2005 roku w Gniewkowie. Założony został przez Michała Borowiaka i Pawła Kowalskiego. Przez pierwsze dwa lata zespół kompletował swój dzisiejszy skład i nabywał scenicznego obycia w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Gniewkowie. W 2007 roku zespół odniósł swój pierwszy sukces na XXIX edycji inowrocławskiej Musicoramy, a na początku roku 2008 zarejestrował swój pierwszy materiał demo w MGOKSiR w Gniewkowie („demo is amid us”) ten rok przyniósł także sporo koncertów głównie na terenie swojego województwa.
Rok 2009 okazał się bardzo udany dla zespołu, Menace zagrało wiele koncertów między innymi z takimi zespołami jak Chainsaw, Vintage, Deathcaller, Mr.Lajt, czy The Sin, uczestniczyło w kilku zlotach motocyklowych (m.in. Kalisz, Inowrocław, Skalmierzyce), oraz zagrało parę koncertów pod szyldem „Fucking Metal Ass Fest” wspólnie z TAZ, Destroyer i Monolit. Zespół wygrał przegląd w Chełmży i Chełmnie, oraz co można nazwać przełomem nagrał swój debiutancki album w studiu „Eden” Darka Kowszewicza.
Rok 2010 zaczął się od koncertów razem z Turbo i Chainsaw (Strażnik Światła Tour 2010). Kolejnym ważnym wydarzeniem było zdobycie pierwszego miejsca na Festiwalu Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu. Zespół Menace zakwalifikował się do finałowego koncertu z listy rezerwowej, dzieląc deski z ośmioma zespołami z całej Polski. Nagrodę główną ekipie Menace wręczył Tomasz „Lipa” Lipnicki znany z takich zespołów jak Illusion czy Lipali. Teraz zespół koncentruje się na promowaniu płyty, koncertowaniu oraz na coraz lepszym dopracowaniu swojego materiału.
O zespole
Tworzą w samotności, konfrontując pomysły. Łączą w spójną całość tekst z melodią, muzykę z obrazem. Na co dzień studenci grafiki i elektroniki, w wolnym czasie muzycy i autostopowicze. Zwiedzili kawałek Europy grając na ulicy. Ich muzykę można zakwalifikować do gatunku indie folk z dodatkiem brzmień elektronicznych. Ogromną rolę odgrywają teksty, niezwykle osobiste i szczere, nadające utworom specyficzny charakter. Do każdej piosenki przygotowują grafiki, ściśle nawiązujące do tekstu i nastroju utworu, stanowiące pomost pomiędzy światem dźwięku i obrazu. Podczas koncertów występują z przyjaciółmi tworząc skład instrumentalny z wiolonczelą, mandoliną i perkusjonaliami. Stawiają na samodzielność. W lipcu 2013 nagrali na strychu u babci pierwszy materiał demo, wyprodukowany i zrealizowany absolutnie własnymi środkami. Sami zajmują się również przygotowaniem części teledysków do swoich utworów. Teraz debiutują z długogrającą płytą “I lied to the rain” nagraną w ramach projektu “Pierwsza Płyta” zrealizowaną w A/V Studio Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Do ważniejszych wydarzeń w dotychczasowej historii zespołu można zaliczyć koncert na scenie doświadczalnej SlotArt Festival 2014 oraz uzyskanie tytułu Boskiego Wybranka podczas Boskiego Festiwalu 2014.
O płycie
“I lied to the rain”, płytowy debiut Blackberry Hill, to połączenie dźwięków pozornie zupełnie odmiennych od siebie. Łączy brzmienia tradycyjne z efektami elektronicznymi. Wśród użytych instrumentów znalazły się mandolina, wiolonczela, skrzypce, puzon, a nawet nakrętka od napoju owocowego. Melancholijne kompozycje to burza emocji. Kolejność utworów nie jest przypadkowa. Płyta opowiada spójną historię, rozpoczyna się na lodowcach Alaski, a kończy refleksyjnym utworem “I lied to the rain”. Artyści, zainspirowani twórczością Patricka Wolfa, postanowili zinterpretować jego utwór “Bluebells”, który doskonale wpisuje się w stylistykę krążka. Teksty, momentami mroczne i baśniowe, są odzworowaniem codzienności. To bardzo szczere i osobiste przemyślenia na temat otaczającego nas świata. Płyta to nie tylko muzyka, a także grafiki obrazujące każdy utwór. Oprawa graficzna albumu została przygotowana przez Małgorzatę Żwikiewicz, wokalistkę zespołu. Za produkcję nagrań odpowiada sam zespół, prezentując album o indywidualnym charakterze.
Partnerami i sponsorami cyklu są: klub Od Nowa, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Fundacja Amicus, Samorząd Studencki UMK, Studio Emdwa, Restauracja Manekin, Joanna Osińska.