Wyjątkowo uroczysty charakter miało Święto Uniwersytetu. W związku z obchodzonym w tym roku 70-leciem UMK uroczystości podzielono na dwie części: pierwszą, podczas której zostały wręczone medale i wyróżnienia, oraz drugą, podczas której przeprowadzona została promocja doktorska.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na toruńskim Starym Rynku. Od godziny 11.00 oficjalne obchody zostały przeniesione do Auli UMK.
Gości powitał JM rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn: – „Uroczyście wspominamy nasze 70-lecie nie tylko z szacunku dla upływającego czasu, lecz ze świadomością, że jest on miarą pozycji i znaczenia każdej wyższej uczelni.”
Z okazji Święta Uniwersytetu odczytany został list napisany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym zawarte zostały pochwalne słowa skierowane do całego uniwersytetu. – „Toruńska Alma Mater pokazała, że kontynuacje wspaniałej tradycji akademickiej pojmują, jako zobowiązania do podnoszenia standardów badań i nauczania.”
W imieniu minister oświaty, na uroczystości przybył wiceminister prof. Włodzisław Duch, silnie związany z UMK. Wraz z życzeniami, prof. Duch przedstawił otwarte możliwości badawcze wynikające z nowo przyznanych grantów, o które może starać się uczelnia.
– „Zasada czerwonej królowej mówi tyle, że jeśli się nie biegnie dostatecznie szybko to się zaczyna cofać i zostaje w tyle. No i to jest ten problem z wielką konkurencją, więc musicie państwo naprawdę szybko biec i rozwijać współpracę na poziomie, i regionu, i kraju, i międzynarodową współpracę.” – tłumaczył prof. Duch.
Nie sposób było pominąć również jednego z najważniejszych ludzi wyróżnionych podczas 70-lecia UMK. Profesor James G. Fujimoto otrzymał tytuł honoris causa za współpracę z naszym uniwersytetem. Profesor Fujimoto na co dzień zajmuje się badaniami z dziedziny tomografii optycznej. Kiedy zapytaliśmy jak czuje się ze swoim tytułem honoris causa powiedział: – „Czuję się zaszczycony mogąc brać udział w obchodach 70-lecia. (…) Tak, to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę tu z wami być.”
Święto Uniwersytetu było niezrównaną okazją do wręczenie specjalnego wyróżnienia Convallaria Copernicana, które otrzymał prof. Andrzej K. Tomczak. Wyróżniony podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi rozwoju UMK. –„Dziś mój uniwersytet, od czasów tu wspominanych, rozwinął się wspaniale. Różni się też od tamtego w rozmaity sposób.(…) Chciałbym jednak, i tego życzę, żeby ożywiał go, i obecnie, ten zapał nauczających i nauczanych, który towarzyszył mu w jego początkach”.
Jednym z uczestników uroczystości był prof. dr hab. Włodzisław Duch, Wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kuluarach prof. Duch powiedział naszemu reporterowi w jakim kierunku wg niego rozwija się UMK, jak zmienia się rola uniwersytetów w dzisiejszych czasach i na czym polega praca w laboratorium neurokognitywnym. – „Ciągle tutaj wracałem, chociaż spędziłem połowę swojego życia za granicą.” – przyznaje prof. Duch.
Dobrą kondycję uniwersytetu podkreśliła Kanclerz Justyna Morzy: – „To jest uniwersytet na bardzo dobrym krajowym poziomie, na dobrym poziomie europejskim.”
Podczas uroczystości zostały wręczone nowe wyróżnienia: tytuł honorowego profesora UMK oraz tytuł ambasadora UMK. – „Bardzo dobrze, że one są przyznawane po raz pierwszy w tak wyjątkowym roku, roku 70-lecia.”
Tytuły Honorowych Profesorów UMK dla pracowników szczególnie zasłużonych dla Uczelni otrzymali emerytowani Profesorowie UMK: prof. dr hab. Andrzej Kus (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), prof. dr hab. Ryszard Łaszewski (Wydział Prawa i Administracji) oraz prof. dr hab. Włodzimierz Wincławski (Wydział Humanistyczny).
Tytuł Ambasadora UMK będzie nadawany znanym absolwentom, którzy wspierają Uczelnię i dbają o jej dobre imię. W tym roku tytułem Ambasadora UMK zostali uhonorowani: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezes zarządu Spółki Polskiego Radia PIK Michał Jagodziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński, założycielka i prezes fundacji Polska Akcja Humanitarna Janina Ochojska, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, konsul honorowy Peru Stanisław Rakowicz, posłanka Sejmu RP Anna Sobecka, prezes zarządu Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Wojciech Sobieszak, naukowiec i pisarz Janusz Leon Wiśniewski, prezes zarządu firmy Consus Maciej Wiśniewski, prezes firmy PESA Tomasz Zaboklicki oraz prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
Odznaczony tytułem Ambasadora UMK Grzegorz Karpiński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, jak sam stwierdza – uniwersytetowi zawdzięcza wszystko – zarówno pracę jak i żonę.
Tytuł Ambasadora UMK otrzymała również pani Janina Ochojska, która co prawda pochodzi ze Śląska, ale to w Toruniu czuje się jak w domu. – „To był mój najlepszy czas. Kiedy zaczęłam studia to był mój pierwszy okres życia „na swobodzie”. (…) Już na egzaminach wstępnych spotkałam ludzi z którymi przyjaźnię się do dzisiaj. (…) Tu właściwie znalazłam dom.”
Stanisław Rakowicz z UMK związany jest od 63 lat, więc jak sam mówi „wspomnień ma bardzo dużo”. Najmilsze są jednak te sportowe, bo choć nie doszedł do pierwszej ligi, całkiem nieźle grał w koszykówkę.
Druga część uroczystości rozpoczęła się po godzinie 15.30. Odbyła się wtedy promocja doktorska i nadanie tytułów doktora habilitowanego uzyskanych w ciągu ostatniego roku.
Wieczorem w Od Nowie odbędzie się koncert Krzysztofa Zalewskiego.
Zdjęcie: Justyna Kłosińska
Materiał: Justyna Kłosińska, Artur Fiszka Borzyszkowski, Piotr Michalczewski, Piotr Paszelke, Piotr Paczkowski.