Pozycja, którą każdy fan literatury fantastycznej przeczytać powinien. I raczej już przeczytał. Książki tego łódzkiego pisarza sprzedają się rewelacyjnie i stanowią esencję biblioteczek czytelników literatury fantastycznej. Każdy z tomów sagi zajmuje czołowe miejsca na listach bestsellerów.
Andrzej Sapkowski swoją karierę literacką rozpoczął jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru w miesięczniku „Fantastyka”. Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach tej właśnie „Fantastyki” opowiadaniem „Wiedźmin”, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytyków za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych. Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza Zajdla. W 2003 roku nominowano go do nagrody Nike. W czerwcu 2009 r. jako pierwszy nie anglojęzyczny autor został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves – angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie Krew elfów.
Jego książki zostały przetłumaczone na język słowacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, angielski, a ostatnio na fiński.
„Va’esse deireádh aep eigean”
Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia to pierwsze opowiadania z wiedźmińskiego cyklu. Kolejne to Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża jaskółki” i „Pani jeziora” wchodzące w skład pięciotomowej powieści. Głównym bohaterem cyklu jest Geralt z Rivii, wiedźmin, pogromca potworów, obrońca prostych ludzi. Fabuła powieści jest wielowątkowa, ale jednocześnie niezwykle spójna. Autor znakomicie łączy elementy fantastyki z rzeczywistością, którą uwydatnia poprzez wplatani cytatów z rozmaitych źródeł – raz są to podania ludowe, raz fragmenty legend, innym razem wpisy z encyklopedii. Powieści nie przytłacza także mnogość bohaterów – Sapkowski jest mistrzem w nadawaniu wyrazu każdej z nich, nie są one tylko białym lub czarnym charakterem.
Losy Geralta są zdeterminowane prawem niespodzianki i przez to połączone z losami Ciri, tajemniczym dzieckiem zwanym Lwiątkiem z Cintry. Na łamach powieści pojawiają się także bard Jaskier, czarodziejka Yennefer, strzygi, driady, potwory i inne stworzenia, które nadają powieści mniej lub bardziej mroczny klimat.
Sapkowski to mistrz słowa, mistrz fantastyki. Zapoznać się z jego wiedźmińskim cyklem to obowiązek każdego fana literatury fantastycznej. Dla tych, którym lektura nie wystarczy, polecić należy także fabularna grę komputerową oraz film i serial w reżyserii Marka Brodzkiego, gdzie główną rolę zagrał Michał Żebrowski. Ekranizacja odbiega od fabuły powieści, ale warto zobaczyć ją choćby po to by porównać ją z lekturą, zobaczyć Wiedźmina z innej strony, a także posłuchać pięknych ballad w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego.
Polecać Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego chyba nie trzeba. Przeczytać ten cykl, to po prostu czytelniczy obowiązek!
zdjęcie: kadr z ekranizacji Wiedźmina w reżyserii Marka Brodzkiego