Trzydziestu wystawców, dziesiątki dronów o różnych zastosowaniach i masa entuzjastów nowych technologii – tak w skrócie można podsumować DroneTech 1st World Meeting organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Transferu Technologii UMK.
Jeszcze do niedawna drony były znane jedynie z doniesień o najnowszych wojskowych technologiach. Dzisiaj możemy spotkać je prawie wszędzie i mają one różne zastosowania – od pomocy w ustalaniu granic działek, po kręcenie amatorskich filmików z wakacji. Użyteczność tych urządzeń dostrzegają także politycy i przedstawiciele samorządów miejskich. Mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Prezydent miasta był także pod wrażeniem wynalazków opracowywanych przez młodych ludzi, bardzo często jeszcze studentów.
Do czego jeszcze można wykorzystać drona? Na przykład do monitoringu stanu wód, czy tropienia firm nielegalne zatruwających środowisko. Mówią Tomasz Jankowski i Grzegorz Grodzicki z firmy Bionitec.
Poza możliwością spotkania z wystawcami dronów zaplanowano także panele dyskusyjne dotyczące rozwoju biznesu bezzałogowych maszyn latających. Największą atrakcją dla wszystkich zwiedzających mają być wyścigi dronów. Chociaż w Polsce dziedzina dopiero raczkuje i zawodów jest raczej niewiele, to mamy już zawodników wyjeżdżających na wydarzenia za granicą. Mówi Piotr Szerwiński, jeden z uczestników wyścigu DroneTech.
DroneTech 1st World Meeting w Arenie Toruń to pierwsze takie wydarzenie w Toruniu, które ma łączyć ludzi nauki i biznesu i przede wszystkim fanatyków dronów. Organizowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Transferu Technologii UMK pod patronatem honorowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju, Prezydenta Michała Zaleskiego oraz prof. dra hab. Andrzeja Tretyna, Rektora UMK.
Materiał Adama Liszewskiego i Piotra Michalczewskiego.
[fot. Piotr Michalczewski]