Po spotkaniu Angeli Merkel z polskimi politykami czas na kolejny krok. Kanclerz Niemiec chce osobiście zaangażować się w promocję Unii Europejskiej wśród młodych Polaków. Ze względu na osobistą sympatię do Torunia, postanowiła zacząć od otwartego wykładu na UMK.
Brzmi nieprawdopodobnie? Powinno. Mieliście do czynienia z tzw. fake news, czyli nieprawdziwą informacją podawaną przez media. Chociaż wyrażenie „fake/false news” istnieje od stuleci, dopiero niedawno zyskało ogólnoświatową popularność.
Więcej na temat tego zjawiska mówią Zofia Imielska, studentka dziennikarstwa i członek SKN „Under Construction PR”, oraz Dr Wojciech Peszyński z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych.
Mark Zuckerberg wypowiedział wojnę fałszywym informacjom. W kilku krajach trwa pilotaż oznaczania niektórych postów jako „kwestionowane”. Jakie będą efekty tego rozwiązania?
Zanim internetowi giganci rozwiążą problem, trzeba weryfikować wiadomości na własną rękę. Najlepiej polegać na renomowanych agencjach prasowych i instytucjach. Dobrze porównywać portale z różnych opcji politycznych pod kątem zgodności faktów. Warto też zwracać się z pytaniami do wykładowców lub znajomych będących ekspertami w danej dziedzinie.
Materiał przygotowany przez Wiktora Wojciechowskiego.