Z czym kojarzy się Japonia? Sushi przede wszystkim, samuraje i kaligrafia również. Z rzeczy nowocześniejszych manga, Tokyo Tower i cosplay. Jak się jednak okazuje Japonia to również… pierniki. 12 października Toruń odwiedziła grupa kaligrafistek, która w Kraju Kwitnącej Wiśni założyła oficjalne Stowarzyszenie Piernika.
Wśród polskiej młodzieży i studentów z roku na rok rośnie zainteresowanie japońską kulturą. Jak się jednak okazuje działa to również w drugą stronę i nie chodzi wcale o wycieczki turystów, które co roku zalewają toruńską starówkę. Grupa japońskich kaligrafów i nauczycieli od paru lat fascynuje się piernikami. Jak się okazuje oprócz walorów smakowych, symbol Torunia ma również inną cechę niezwykle pomocną w życiu Japończyka, o której mówi kaligrafistka, Nagai Keiko.
Goście z Japonii tak bardzo polubili Toruń oraz jeden z jego symboli – pierniki, że założyli w Tokio Stowarzyszenie Piernika. Spotykają się i wspólnie wypiekają pierniki przy pomocy form, które otrzymali podczas poprzednich wizyt w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jak wspominają, chcą również do toruńskiej tradycji pierników dodać szczyptę kultury japońskiej. Wykorzystują do tego tradycyjne japońskie formy.
Stowarzyszenie wykorzystuje zarówno stworzone przez siebie pierniki jak i te zakupione w Polsce do promocji swojej działalności oraz tradycji z Torunia.
Promowanie toruńskiego specjału nie kończy się jednak na tym. Stowarzyszenie uczy japońskie rodziny wypieku piernika na specjalnie organizowanych warsztatach.
W Toruniu, oprócz zwiedzania Muzeum Toruńskiego Piernika, grupa również zagościła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie przedstawiła studentom japonistyki twórczość Matsuo Bashō.
W piątek 13 października Stowarzyszenie poprowadzi warsztaty kaligraficzne w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą.
Z języka japońskiego tłumaczyła Julia Cawa.
Materiał przygotował Stanisław Janowski.