Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
„Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag” – to krótkie zdanie zawiera każdą literę polskiego alfabetu. Parafrazując znane przysłowie- „co region to obyczaj”, każdy student spoza Torunia przywiózł ze sobą prawdziwe perełki językowe. O regionalizmy toruńskich studentów zapytał Wojciech Wasilewski.
Tegorocznym hasłem przewodnim święta są „książki dla nauki języków ojczystych”. Czy przy ich pomocy w istocie możemy pielęgnować nasz język? Mówi Jacek Słupkowski z Księgarni Uniwersyteckiej UMK:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym kraju jest promowany hasłem „Język polski jest ą-ę.” Czy w dzisiejszym- wiecznie pędzącym do przodu świecie, jest miejsce dla charakterystycznym ogonków? Mówi polski językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów reklamy i polityki Jerzy Bralczyk:
Profesorowi Bralczykowi, jak również sobie, życzymy rychłego zażegnania tego problemu- w końcu każdy z nas zauważa subtelną różnicę między robieniem komuś łaski- a laski.
Zdjęcie: sxc.hu, autor: natalijar