Jaki klimat panował jeszcze około 500 lat temu? Na ile wieczna jest wieczna zmarzlina? O podobnych zagadnieniach dyskutowało na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej międzynarodowe grono naukowców w czasie trzeciej edycji konferencji „Polar Climate and Environmental Change in the Last Millennium”.
Minione tysiąc lat jest szczególnie istotne z punktu widzenia badaczy zmian klimatu i to nie tylko polarnego, ponieważ dane z tego okresu pozwalają na oszacowanie wpływu działalności człowieka na klimat. Mówi prof. dr hab. Rajmund Przybylak, Kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii WNoZiGP UMK oraz Dyrektor Centrum Badań Zmian Klimatu UMK.
Podniesienie temperatury powietrza prowadzi także do zmian w arktycznym krajobrazie.
Chociaż większość z nas nie doświadcza bezpośrednio klimatu arktycznego, to jego wpływ na kształtowanie się pogody w naszych szerokościach geograficznych jest bardzo istotny.
Zmiany klimatyczne przyspieszają, o czym mówi także opublikowany ostatnio raport IPCC.
Ze względu na restrykcje wprowadzone przez różne kraje w związku z pandemią, część naukowców nie mogła pojawić się osobiście w Toruniu. Z tego powodu konferencja przybrała formę hybrydową – połowa uczestników prezentowała wyniki oraz dyskutowała za pomocą Internetu.
Pełen program konferencji oraz informacje o jej poprzednich edycjach można znaleźć na stronie https://polarclimate2020.umk.pl/pages/main_page/.
[fot. Bernd Hildebrandt/pixabay.com]