Wraz z końcem zimy pojawiły się nowe wydarzenia, które proponuje nam toruńskie CSW. Każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku czy zainteresowań. Wystawy, performance i spacery tematyczne – to tylko część atrakcji, jakie galeria przygotowała na wiosnę.
Po raz pierwszy w Polsce, a już tylko do 10 kwietnia, będzie można obejrzeć, kontrowersyjną wystawę „Jesteśmy!”, cenionej na całym świecie australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini. Od końca października zeszłego roku, objęła ona swoją przestrzenią dwa piętra Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Długo, bo jeszcze do końca 2022, w kontenerach na Bulwarze Sztuki CSW, będzie można podziwiać instalację multimedialną „Gabinet – Das Kabinett” poświęconą ponad 100-letniemu filmowi „Gabinet doktora Caligari”.
O trwających wystawach i nie tylko, mówi Stanisław Janowski, specjalista ds. promocji w CSW Toruń.
Nie tylko samymi wystawami galeria „żyje”. Centrum literatury również przygotowało coś na kwiecień, tym razem oferując pomoc uchodźcom. W ramach projektu został już przeprowadzony darmowy spacer, tłumaczony na język ukraiński, w trakcie którego zostały opowiedziane baśnie i legendy toruńskie. W tę sobotę, o godzinie 10.00 chętni będą mieli okazję uczestniczyć w podobnym formacie. Tym razem tematem spaceru będzie działalność Sowietów w naszym mieście.
Już w przyszły wtorek o godzinie 18.00 przeprowadzona zostanie lekcja czytania obrazu, która ma na celu zachęcić do poznawania świata sztuki, na przykładzie pracy Mieczysława Ziomka. Oprócz spacerów i lekcji, Centrum Literatury zaoferuje także kolejne spotkanie z cyklu wykładów o sztuce Torunia, które odbędzie się 23 kwietnia.
Dla fanów mody, przybliżona zostanie również „Historia mody: ARKADIUS Jak moda stała się sztuką”, czyli wykład Dominika Zielińskiego. Jest on autorem książki o postaci Arkadiusa – jednego z najbardziej znanych polskich projektantów mody.
Wszyscy głodnych sztuki performansu będą mogli również odwiedzić hol główny CSW 26 kwietnia o godzinie 18.00, by obejrzeć „Ślubowanie” Łukasza Błażejewskiego.
Na dobry seans, jak i dyskusję po nim można wybrać się do kameralnego Kina Centrum. W ofercie na kwiecień mamy spotkania filozoficzne z prof. Krzysztofem Abriszewskim i dr. Radosławem Osińskim po emisji filmu: „Lingui” oraz pokaz filmu: „Najmro” połączone ze spotkaniem z Ryszardem Ćwirlejem, pisarzem kryminałów i autorem takich książek jak „Naga prawda” i „Zabójczy pocisk”. Z samym dr. Radosławem Osińskim będzie można się jeszcze spotkać po specjalnym seansie utworu „Sonata” w ramach cyklu „Kino dla seniora”.
Dla dzieci, co każdy czwartek przeprowadzane będą zmysłoteki, czyli połączenie zabaw i eksperymentów w konwencji artystycznej. Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z jednym opiekunem.
O szczegółach opisanych wydarzeń można przeczytać na stronie CSW.
[fot: Radosław Nawrocki, materiały organizatorów]