Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Poli Negri, by uczcić 125. rocznicę jej urodzin. Jednak celebracja nie kończy się wraz z rokiem. Już w styczniu będziemy mieć okazję zanurzyć się w wypełnionym przepychem i sławą świecie aktorki w najnowszym spektaklu reżyserii Łukasza Czuja.
Przedstawienie opowiada losy Poli Negri, która debiutuje w swoim pierwszym filmie, mając tylko 17 lat. Rozpoczyna tym samym swoją wielką karierę aktorską. Już 9 lat później wyrusza do Hollywood i staje się fenomenem kina niemego oraz prawdziwą celebrytką. O spektaklu wypowiedział się sam reżyser Łukasz Czuj, zastępca dyrektora Teatru Horzycy ds. artystycznych, znany również z przedstawienia „Barei wieczorową porą” z 2021 r.
Nie jest to jednak zwykła biografia. Spektakl będzie można potraktować jako wariację na temat życia aktorki. O tym, w jaki sposób przypomina on film wypowiedziała się Anna Magalska grająca Polę w jednej z sześciu etapów jej życia.
Jej historia pokazuje, że sława to nie tylko bogactwo i komfort życia, wszystko ma zarówno swoje cienie, jak i blaski. Pola musiała się przyzwyczaić do swojego publicznego wizerunku, kontrolować co mówi i robi. Łukasz Czuj i Anna Magalska opowiadają, jakie jest ich zdanie na ten temat.
Spektakl wypełniony jest muzyką autorstwa Marcina Partyki, który połączył wiele gatunków zarówno współczesnych, jak i tych z lat życia Poli Negri. Zapytałam aktora Michała Darewskiego oraz Łukasza Czuja, czego mają się spodziewać widzowie.
Repertuar Teatru im. Wilama Horzycy znaleźć można na stronie internetowej.
[Fot.: Wojtek Szabelski / szabelski.com]