Wielkie toruńskie święto nauki powoli dobiega końca. Badacze z całego świata podsumowują dziś swoje kilkudniowe obrady. W ostatnim dniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego przyznano także nagrody młodym popularyzatorom przybliżającym postać najsłynniejszego renesansowego astronoma.
Ilustracje, figurki, magnesy, a nawet stemple i znaczki pocztowe – wszystkie z Mikołajem Kopernikiem i wszystkie w centrum dzisiejszych dyskusji kulturoznawców. W programie pojawiły się także odczyty o postaci astronoma w literaturze włoskiej oraz filatelistyce. Naukowcy spojrzeli także w przeszłość, do ostatniej wielkiej rocznicy urodzin Kopernika, obchodzonej w 1973 roku. O pamiątkach z tamtego jubileuszu mówi Alicja Marika Lubowicka z Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Z kolei w Ratuszu Staromiejskim spotkało się dzisiaj wielu młodych entuzjastów Mikołaja Kopernika. Laureaci projektu „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI wieku – jak je propagować?” zaprezentowali swoje pomysły na to, jak można zaangażować młodzież do odkrywania mniej znanych wymiarów postaci polskiego astronoma. Nagrodzone zostało ich unikatowe spojrzenie na edukację – prowadzoną przez młodzież i dla młodzieży.
Wielu innych uczestników Światowego Kongresu Kopernikańskiego również zwracało uwagę na interdyscyplinarność zainteresowań Mikołaja Kopernika oraz jego wpływ na myślenie we współczesnej nauce.
W ramach Sekcji Lekarskiej podczas jednodniowych obrad podejmowano tematy związane z Mikołajem Kopernikiem, ale także skupiono się na medycynie późniejszej. Dr hab. Jarosław Sobolewski (prof. UMK) mówił o leczeniu zwierząt w czasach życia astronoma. Referowano o Samuelu Thomasie Soemmeringu (prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – UMK), Ludwiku Rydygierze (Anna Soborska-Zielińska – Muzeum Ziemi Chełmińskiej) czy Tadeuszu Reichsteinie (dr Marek Jurgowiak (Collegium Medicum UMK).
Zakończenie ŚKK
Dźwięki instrumentalnej wersji utworu „Copacabana” Barry’ego Manilowa, zagranego przez wrocławski kwartet smyczkowy Continuo rozpoczęły oficjalną ceremonię zakończenia Kongresu. Przemowy i podziękowania rozpoczął prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. Przybliżył obraz Kopernika, który wyłonił się podczas ostatnich dni dyskusji i wykładów – człowieka aktywnego i pełnego pasji, patriotę oddanego swoim ojczyznom, zarówno tym małym, jak i tej dużej.
Następnie wojewoda kujawsko-pomorski, Józef Ramlau, odczytał list od ministra Czarnka. Po nim na scenę wkroczył prezydent Torunia, w swoim wystąpieniu przypominając, że to właśnie w grodzie Kopernika, równo sto lat temu, zawiązało się Polskie Towarzystwo Astronomiczne.
Po przemowach przyszedł czas na ostatni wykład Kongresu, prowadzony przez holenderską astrofizyczkę i chemiczkę Ewine van Dishoeck (Leiden University). Naukowczyni podkreślała, że rewolucja w sposobie postrzegania świata, rozpoczęta przez Kopernika, nadal trwa. Zwróciła również uwagę na cechę astrononomii świadczącą o jej inkluzywności – wszyscy funkcjonujemy pod jednym, dostępnym dla wszystkich niebem, które dla każdego może być inspiracją.
Ostatnimi elementami ceremonii były pokaz filmów i wręczenie pamiątkowych medali. Podczas projekcji pokazano Polską Kronikę Filmową sprzed 50 lat, której głównym bohaterem był twórca modelu heliocentrycznego oraz relacje filmowe z pozostałych miastach goszczących Kongres. Okolicznościowe medale wręczał prezydent Torunia wraz z dr. hab. Marcinem Czyżniewskim; otrzymali je: dr Tomasz Jędrzejewski, kanclerz UMK oraz dr hab. Mieczysław Kunz.
ŚKK zakończono w taki sam sposób, w jaki go rozpoczęto. Rektorzy wszystkich uniwersytetów współorganizujących Kongres wspólnie nacisnęli symboliczny przycisk, gasząc światło.
Artystyczną oprawę zamknięcia zapewniła Anna Maria Jopek & Kroke.
Więcej informacji na temat Kongresu uzyskać można na stronie internetowej.
Materiał Natalii Bigalke, Kacpra Chojnowskiego, Renaty Grudzińskiej, Roberta Góreckiego i Kajetana Szmula.
[fot. Robert Górecki/Radio Sfera UMK]