Program Erasmus+ zazwyczaj kojarzy nam się wyłącznie ze studencką wymianą międzynarodową. Jak pokazują nam wychowawcy i podopieczni z Ochotniczego Hufca Pracy w Toruniu taki pogląd na ten europejski program to jedynie stereotyp.
Funkcjonowanie szkolnictwa branżowego w ramach programu Erasmus+
Jak demonstrują wychowankowie kujawsko-pomorskich Ochotniczych Hufców Pracy wymiana zagraniczna przynosi wymierne korzyści. Podczas wydarzenia„Na skrzydłach mobilności z OHP” organizowanego w toruńskiej jednostce Ochotniczych Hufców Pracy przedstawiono skutki realizacji programu „Mobilność II”, który pomógł uczniom szkół branżowych w zdobyciu nowych kompetencji podczas pracy w zagranicznych firmach. W ramach wymiany uczniowie odwiedzili firmy gastronomiczne, fryzjerskie, handlowe oraz motoryzacyjne w Maladze, oraz Sevilli.
Porozmawialiśmy z Komendantką Wojewódzką OHP w Toruniu, panią Czesławą Augustinowicz, na temat działalności OHP w ramach programu Erasmus+:
O szczegółach dotyczących rozwoju szkół branżowych w Polsce opowiedziała nam Kierownik Zespołu Programów Międzynarodowych Kujawsko-Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej OHP, pani Milena Bogalecka:
Swoimi wrażeniami podzieliła się z nami również jedna z uczestniczek programu „Mobilność II”:
[Dowiedz się więcej o programie Erasmus+]
Polskie lotniczki inspiracją dla młodych
Inspirujący wykład, który miał na celu obudzenie potencjału drzemiącego w młodych ludziach, wygłosiła pani Jolanta Przybylak, która jest toruńską spadochroniarką, szybowniczką i pilotką. Wykładowi towarzyszyła również wystawa „Polskie lotniczki w stuleciu”. Tematem zarówno wykładu, jak i wystawy była historia kobiecej strony Polskiego lotnictwa.