Wraz z początkiem listopada w muzeum zagościła twórczość Haliny Korn. Dzieła ukazują niespełnione pragnienia i zabierają nas w podróż po trudnym życiu.
Halina Korn, właściwie Halina Julia Korngold, ur. 22 stycznia 1902 r. w Warszawie, zm. 2 października 1978 w Londynie, to polska, wyróżniająca się na tle innych, artystka pochodzenia żydowskiego. Kobieta wielu talentów. Wybitna malarka, rzeźbiarka, śpiewaczka operowa, pisarka i poliglotka. Żona malarza Marka Żuławskiego, dzięki któremu zaczęła rozwijać swoje talenty plastyczne.
Twórczość Haliny Korn obejmuje wiele dzieł o różnorodnej tematyce. Inspiracje czerpała z codziennego życia. Dzięki talentowi potrafiła zamienić je w sztukę. Na jej obrazach możemy podziwiać ludzi pływających w basenie, przechodnia na spacerze z psem czy grupę dzieci bawiącą się na jednym z londyńskich cmentarzy. Znaczącym źródłem inspiracji było dla niej również niespełnione marzenie o macierzyństwie.
Zobacz też: Pokaz animacji z festiwalu ASIFA STUDENT AWARD 2024
„Tematy do moich obrazów znajduję na każdym kroku; tematy chodzą za mną i czasami muszę je zapisywać w obawie, żeby ich nie zapomnieć. Nigdy nie szkicuję wprost z natury, tylko patrzę przenikliwie i rysuję z pamięci po powrocie do pracowni. Uwielbiam wszystko, co da się namalować: stąd kocham ludzkie istoty. Nie Ludzkość – bo tego niepodobna przedstawić. Ale można namalować uliczne bazary w Whitechapel. I, na Jowisza, jakże piękne są krągłe pośladki przekupek! Pokaz akrobacji w cyrku jest dla mnie równie dramatyczny jak ukrzyżowanie, a mozaika ludzkich twarzy u Lyonsa równie zachwycająca jak bukiet kwiatów. Pejzaż Kilburn High Road daje mi większego kopniaka niż najbardziej malownicza włoska sceneria” – Halina Korn, Gallery One, Londyn 1960 r.
Lekcje sztuki pobierała od swojego męża. W 1948 r. doczekała się swojej pierwszej indywidualnej wystawy w Mayor Gallery w Londynie. W trakcie swojego życia uczestniczyła jeszcze w wielu wystawach zbiorowych w londyńskich i paryskich galeriach.
Kurator wystawy Muzeum Uniwersyteckiego Kasia Moskała opowiedziała o tym dlaczego wybór padł akurat na Halinę Korn:
W dalszej części wypowiedzi pani Moskała przybliżyła nam historię artystki:
Dowiedzieliśmy się również jakie inne dzieła możemy podziwiać w Muzeum Uniwersyteckim:
Wystawa prac Haliny Korn potrawa do 28 lutego 2025 r. Więcej informacji na temat wystawy uzyskać można na stronie Muzeum.