Jeśli chcieliście kiedykolwiek posłuchać, jak wyglądało wesele w dawnych czasach, zespół Środa Kujawska wraz z Marcinem Lorencem zapewnili taką możliwość. W środę 11 grudnia w Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu odbył się koncert pod nazwą „Wesele na Przedmieściu”, gdzie mogliśmy dowiedzieć się o tradycjach i przyśpiewkach kultury kujawskiej.
Koncert był swoistą kontynuacją wcześniejszego występu pod tytułem „Zaloty na Przedmieściu”, który ukazywał tradycyjne pieśni dotyczące spraw miłosnych. Mogliśmy wtedy usłyszeć wesołe i smutne aspekty zalotów wśród młodych ludzi, niekoniecznie zakochanych.
Wesele rozpoczęło się uroczystym przywitaniem chlebem i solą, jak nakazuje tradycja kujawska. W trakcie wesela przechodziliśmy przez różne etapy tego wydarzenia. Głównym elementem były oczepiny, które oznaczały, że panna młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w stan zamężny.
Występ nie tylko miał charakter rozrywkowy, lecz również edukacyjny. Mogliśmy się dowiedzieć o paru zwyczajach na temat dawnych wesel. Najciekawszym z nich był fakt, że panna młoda nie mogła śpiewać, a robiły to za nią druhny. Jednocześnie koncert był przeprowadzony w takiej aranżacji, gdzie widownia mogła wczuć się w klimat wesela. Dla każdego był przygotowany śpiewnik z pieśniami, a na koniec zespół zaprosił gości do tańca.
Ważnym elementem każdego wesela jest jedzenie, którego tutaj też nie zabrakło. Każdy z gości mógł zjeść za darmo tradycyjnych potraw. Nie zabrakło również ciasta i czegoś ciepłego do picia, co jak nakazuje tradycja, by nikt głodny z wesela nie wrócił.
Rozmowa z Panią Katarzyną Rosik, przewodniczącą Środy Kujawskiej:
Skąd pomysł na zespół?
Cenzura, wierność tradycji i jak tradycje wpływają na dzisiejszą kulturę.
Współpraca z Domem Kultury na Bydgoskim Przedmieściu.
Środa Kujawska poza koncertami oferuje również warsztaty śpiewu w Domu Kultury. Więcej informacji znajdziecie tutaj.