Prof. Jerzy Łukaszewicz, dyrektor ICNT: „funkcjonalny rezonans magnetyczny staje się podstawowym, obiektywnym narzędziem badawczym współczesnej psychiatrii i neurologii”.
Dwa tygodnie po oficjalnym otwarciu budynku uruchomiono rezonans magnetyczny GE do badania funkcji mózgu. Prof. Aleksander Araszkiewicz, kierownik projektu podkreśla, że dzięki temu urządzeniu UMK wkracza do ścisłej europejskiej czołówki, zachęcając do współpracy podmioty zewnętrzne.
Z kolei prof. Włodzisław Duch, prorektor UMK, jeden z naukowców starających się o grant na wykorzystanie nowych możliwości sprzętowych, jest pełen nadziei na pozytywne wykorzystanie urządzenia – zwraca jednak na uwagę na pewne problemy, z którymi muszą zmierzyć się naukowcy.
W trakcie inauguracji projektu zaprezentowano także możliwości urządzenia. Pierwszą pacjentką była dziewczyna, która kilka dni temu trafiła do szpitala z zaburzeniami psychicznymi. Celem badania było zdiagnozowanie, czy zmiany mogą wynikać z nieprawidłowości funkcjonowania mózgu.
Projekt badawczy „Innowacyjne techniki badania mózgu człowiek w zdrowiu i chorobie” przewiduje badanie podłoża procesów mózgowych, rejestrowanie subtelnych zmian w mózku; umożliwia określenie związków pomiędzy wynikami badań eksperymentalnych, a objawami klinicznymi i wynikami testów w chorobach psychicznych i neurologicznych.
Wartość Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii to 71,5 miliona złotych z czego blisko 50 milionów to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przeczytaj również: Bronisław Komorowski – „Ta inwestycja to nowa szansa”.